::اطلاعیه
موارد کاربری بیواسکن

افزایش بیش از حد وزن    

کمبود بافت ماهیچه ای    

تاخیر در شروع بلوغ     

تغییرات مایعات بدن     

کاهش وزن    

 سوء تغذیه     

    توقف رشد        

::تقویم
 
<<<اسفند 1399>>>
شیدسچپج
30
1
234567
8
91011121314
15
161718192021
22
232425262728
29
روز حمایت از حقوق مصرف کننده
00:00:00

::آمار سایت
 
کاربران میهمان : 2
بازدید امروز : 1
بازدید دیروز : 1
بازدید هفته گذشته : 6
بازدید ماه گذشته : 29
کل بازدید تا امروز : 1965
بیشترین بازدید : 1394/6/24

 

Bioelectrical Impedance Analysis (BIA) ، (تجزیه و تحلیل امپدانس بیوالکتریکی) ، روشی برای محاسبه      Body Composition( بادی کامپوزیشن ) می باشد.

تارخچه ظهور این تکنیک از اواسط دهه 1980 میلادی میباشد و با توجه به سهولت استفاده ، غیر تهاجمی بودن و هزینه بسیار پایین تر نسبت به سایر روش هایی نظیر Radioisotpes ، این تکنیک را به یک روش ساده برای محاسبه Body Composition نموده است .

 

در ابتدا ، نتایج متغیری در رابطه با دقت این تکنیک بدست آمد ولی با گذشت زمان و مطالعات انجام شده ، مشخص گردید که در هنگام استفاده از این تست ، فرد باید در حالت خوابیده ( Supine )  قرار گرفته باشد چرا که اساس این تکنیک استفاده از آب بدن و نیز مقاومت الکتریکی حاصل از بافت ها و غشای سلول ها در ازاء عبور یک جریان الکتریکی ضعیف از بدن فرد می باشد . پس طبیعی بوده که وقتی فرد در حالت ایستاده می باشد شیفت مایع به سمت پایین بدن بوده و به طبع دقت BIA پایین خواهد بود .

 

هدف از استفاده از این تست بررسی Body Composition و نیز یافتن دلیل تغییرات آن می باشد. لازم به ذکر است دانستن مقدار آب ، چربی و عضله و کاهش یا افزایش آن ها کمکی به تشخیص نخواهد نمود بلکه هدف بررسی تغییرات و تقسیر پارامترهای بدست آمده می باشد همانگونه که در کتاب تعرفه کالیفرنیا بر تفسیر نتایج و خوابیده بودن تست تاکید گردیده است.

اصولا هدف از BIA ، بررسی تغییرات وزن و nutrition  با توجه به اختلالات در 6 کمپارتمان :

قلب و کبد و کلیه و استخوان و جذب روده کوچک و هورمون ( تیرویید و دیابت )  می باشد .

 

دستگاه BioScan ساخت شرکت Maltron انگلستان ، کامل ترین دستگاه BIA به روش خوابیده از لحاظ تعداد پارامترهای بدست آمده می باشد .

شایان ذکر است با استفاده از دستگاه بیواسکن ، علاوه بر مشاهده مقادیر Body Composition  مانند :

Fat, Fat Free Mass, Basal Metabolic Rate, Total Body Water, Intracellular Water,

 

Extra Cellular Water, Body Cell Mass, Body Muscle Mass, Total Mineral, Total Protein

 

(مایعات و عضلات هم بصورت کل بدن و هم اندام به اندام ) که در سایر دستگاه های BIA نیز وجود دارند ، می توان با استفاده از سایر پارامترهای منحصر به فرد دیگری که فقط در دستگاه بیواسکن وجود دارد مانند :

 


GFR, Clearance Creatinine , Total Body Calcium ,  Total Body Potassium , Mineral Osseous , Glycogen , Intravascular fluid , Interstitial Fluid , Third Space Fluid , Transcellular Fluid , Nutritional Index,  Resting Metabolic Rate ,   

 

Dry weight ( وزن خشک  )

Visceral Fat ( چربی احشایی  ) 
Subcutaneous Fat (  چربی زیر جلدی)
Subcutaneous Fat Depth ((عمق چربی زیر جلدی 
 

و نیز برنامه آنالیز Coronary Risk Analysis  و Metabolic Risk

، نسبت به تفسیر  و تشخیص دلایل اختلالات کمپارتمان های یاد شده اقدام نمود.

عملکرد دستگاه بدین شکل است که ابتدا فرد پس از آماده سازی اولیه که در ادامه ذکر خواهد شد ، در حالت خوابیده قرار می گیرد و یک پالس الکتریکی ضعیف به میزان 0.8 میلی آمپر در مدت 8 ثانیه به بدن ارسال و دریافت می شود.این فرآیند از طریق 4 الکترود ( 2 الکترود بر روی دست راست و 2 الکترود بر روی پای راست  BIA تک فرکانس )   ویا 8 الکترود  (بر نیمه راست بدن  BIA مولتی فرکانس ) انجام می گیرد .  . دستگاه BioScan دارای نرم افزاری بوده که می تواند مقادیر به دست آمده توسط دستگاه را بصورت میزان پارامتر ها در بازه MAX و MIN ارائه نماید .

 

اطلاعات لازم جهت انجام تست عبارتند از :

قد

وزن

سن

جنسیت

   Creatinine

(این پارامتر صرفا، جهت محاسبه GFR  و Creatinine Clearance Rate بوده و الزامی برای آن در جهت وارد نمودن اطلاعات در دستگاه نمی باشد و می توان در هر زمان با وارد نمودن Cr  در برنامه دو پارامتر یاد شده را محاسبه نمود .

 

 
 
پست اکترونیکی: info@ahoura-medical.com
تلفن : 111111111111111
فاکس : 1111111111111111111
©1394 | تمامی حقوق محفوظ است .:. طراحی و اجرا:Ariaweb
Twitter Facebook GooglePlus MySpace